حمايت اجتماعي


آیا همدردی و همدلی ممکن است؟ - ویرگولانسان موجودی اجتماعی است و دائما در تعامل با جهان پیرامون خود است. ارتباط برقرار کردن با دیگران و نیز با افراد جامعه اجتناب ناپذیر است.انسانها به شیوه های متعددی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و برای به دست آوردن حمایت اجتماعی نیازمند ارتباطی صحیح با دیگران می باشد.

حمایت اجتماعی احساس، ادراک و واقعیتی است که شخصی مورد مراقبت و حمایت قرار می‌گیرد، یعنی می‌تواند روی کمک دیگران حساب کند . در روزگار فعلی ما، دایره حوزه‌هایی که فرد می‌تواند از آنها حمایت اجتماعی دریافت کند بسیار گسترده‌تر است. خانواده، دوستان، همسایه‌ها، همکاران و ….را شامل می‌شود. عواملی مانند جنسیت، فرهنگ، تحصیلات، سن، وضعیت اقتصادی_اجتماعی، قومیت و نژاد، همگی بر سیستم حمایت اجتماعی افراد اثرگذار است.

 در واقع می توانیم بیان کنیم که حمایت اجتماعی یعنی داشتن خانواده و دوستانی که در مواقع بحرانی و نیاز، بتوانیم از آنها به نحو مطلوب استفاده کنیم. بطور کلی می توان گفت که حمایت اجتماعی، کیفیت زندگی را بهبود .

تأثیر حمایت اجتماعی بر روی سلامت ‌روان‌شناختی

اصولا در مواقع بحرانی، هنگامه ای که شما با یک بحران مواجه شده‌اید و به کمک نیاز دارید یا این‌که خطری از بیرون شما را تهدید می کند، داشتن روابط سازنده و همیشگی در زندگی روزمره شما نقش دارند.

این حمایت اجتماعی در طول زمان برای برخی منجر به استرس می شود و یا اینکه، گاهی اوقات سبب می شود که فرد احساس ارزشمندی و موفقیت کند.

اهمیت داشتن یک شبکۀ حمایت اجتماعی قوی

متخصصان هنگام تلاش برای دست‌یابی به اهدافمان یا مقابله با یک بحران غالباً مردم را وادار می‌کنند که از دوستان و خانوادۀ خود طلب حمایت کنند. تحقیقات همچنین ارتباط بین روابط اجتماعی و جنبه‌های مختلف بهداشت و سلامتی را نشان داده است.درواقع، حمايت اجتماعي ضعيف باعث افزايش افسردگي، خودكشي، مصرف الكل، بيماري‌هاي قلبي و عروقي، و تغيير در عملکرد مغز مي شود. در یک مطالعۀ هفت ساله روی مردان میانسال نشان داده شده است که درصد مرگ‌ومیر در افرادی که دارای حمایت اجتماعی و عاطفی بالا هستند، نسبت به افرادی که فاقد چنین روابطی هستند، کمتر است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.